Jak odpoczywać, by szybko się uczyć?

Przygotowania do matury z matematyki to nie tylko nauka. Jeśli mają być owocne, muszą łączyć umiejętnie rozplanowane powtórki z relaksem. Ten ostatni jest niezbędny, by Twój mózg był w stanie przyjąć to, czym zechcesz go nakarmić. Dowiedz się, jak odpoczywać, aby uczyć się efektywnie.


Jeśli chcesz naprawdę dobrze przygotować się do matury z matematyki, już na początku roku szkolnego zaplanuj, kiedy i czym się zajmiesz, a potem trzymaj się swojego harmonogramu. Pamiętaj jednak, że intensywne powtórki wymagają od mózgu szybkiego przetwarzania mnóstwa informacji. Aby mógł pracować wydajnie, musisz zapewnić mu możliwość regeneracji. Jak? Oto trzy niezawodne sposoby.

Wysypiaj się

Czy wiesz, że zdaniem naukowców powinieneś spać 8–10 godzin? Sen nie jest luksusem, ale potrzebą organizmu. Od jego ilości zależy nie tylko Twoje funkcjonowanie w ciągu dnia – nastrój, samopoczucie (i uroda!) – lecz także, rzecz jasna, efektywność nauki. A zatem wysypiaj się! Jeśli uważasz, że 8–10 godzin to zbyt dużo, śpij krócej. Ważne żebyś się dobrze czuł, kiedy wstaniesz. Pozwalaj sobie też na krótkie, maksymalnie 15–20-minutowe drzemki (dłuższy sen w ciągu dnia może sprawić, że zamiast wypoczęty, poczujesz się rozbity). Dzięki nim szybko zregenerujesz siły i znów z zapałem zasiądziesz do nauki.

Rób sobie przerwy w nauce

Znasz to? Siedzisz nad książką i w pewnym momencie masz wrażenie, że sam już nie wiesz, co czytasz. Wszystko dlatego, że Twój mózg może pracować na najwyższych obrotach zaledwie przez 45–60 minut, a później zwalnia. Jeśli chcesz uczyć się efektywnie, co 30–45 minut organizuj sobie 5–10-minutowe przerwy, podczas których zajmiesz się czymś zupełnie innym: porozmawiasz z kimś, posłuchasz muzyki, wyjdziesz na chwilę pooddychać świeżym powietrzem. Korzyść z takiego relaksu będzie podwójna. Po pierwsze, Twój mózg zregeneruje siły i znów zacznie wydajnie pracować. Po drugie, każda przerwa w pracy umysłowej to szansa na to, by zaszedł w mózgu proces nieświadomego przetwarzania informacji, zwany przez psychologów inkubacją. Jeśli więc ucząc się do matury z matematyki, utkniesz na jakimś zadaniu, nie panikuj! Zrób sobie przerwę, a zobaczysz, że rozwiązanie samo Cię znajdzie!

Bądź aktywny

Długotrwałe siedzenie nad książką nie prowadzi do niczego dobrego. Powoduje, że skracają się ścięgna podkolanowe, organizm przechodzi w stan podobny do stanu alarmowego, związanego z koniecznością ucieczki lub walki. Uwalniają się wtedy w organizmie duże ilości cukru i adrenaliny. To z kolei powoduje nie tylko znaczne obniżenie elastyczności myślenia, lecz także jest bardzo ryzykowne dla zdrowia. Zapewnij swojemu organizmowi trochę ruchu, by nie dopuścić do niepotrzebnych napięć. Pływaj, spaceruj, biegaj… Uprawiaj sport, który sprawia Ci frajdę. Twoje mięśnie zaczną dzięki temu pracować w naturalnym rytmie, a mózg dostanie komunikat, że stan zagrożenia minął i można się odprężyć.