Jak przygotować się do matury z matematyki?

Matematyka nie należy do łatwych przedmiotów. Jeszcze niedawno na maturze mogli wybierać ją przede wszystkim prawdziwi entuzjaści. Od 2010 roku egzamin z matematyki na poziomie podstawowym piszą wszyscy maturzyści, chętni mogą natomiast pochwalić się swoją wiedzą na poziomie rozszerzonym. Jak przygotować się do matury z tego przedmiotu? Oto kilka wskazówek.

Poznaj zasady

Jeśli chcesz osiągnąć efekty, musisz wiedzieć, czego od Ciebie wymagają. Zapoznaj się z informatorem o egzaminie maturalnym z matematyki opracowanym przez CKE. Znajdziesz w nim ogólne informacje o egzaminie z matematyki, wymaganiach, zasadach oceniania zadań, a także przykładowe zadania – otwarte i zamknięte – z rozwiązaniami.

Zaplanuj pracę

Weź do ręki kalendarz roku szkolnego i poświęć trochę czasu na opracowanie porządnego planu pracy oraz strategii nauki. Wyznacz sobie czas na naukę (porę dnia, gdy jesteś się w stanie najwięcej nauczyć) oraz moment rozpoczęcia przygotowań. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatni moment, bo z pewnością nie opanujesz całego materiału. Najlepiej, jeśli będziesz się uczyć systematycznie przez cały rok, a najpóźniej na miesiąc przed maturą zorganizujesz sobie ostatnie intensywne powtórki.

Wypełniaj arkusze

Jeśli chcesz zdać, zadbaj nie tylko o wiedzę, lecz także spróbuj opanować techniki pracy z arkuszem egzaminacyjnym. Wypełniaj arkusze maturalne z poprzednich lat i te przygotowane na ich bazie. Oczywiście zadania na maturze nie będą takie same, jednak rozwiązując podobne, oswajasz się z nimi. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym lepiej dla Ciebie. Sprawdzisz, co już umiesz, jakie zadania wychodzą Ci dobrze, a z jakimi sobie nie radzisz.

Skorzystaj z pomocy

Samodzielna nauka jest bardzo ważna. Jeśli jednak uznasz, że z pewnymi zagadnieniami masz problem, pomyśl o znalezieniu kogoś, kto Ci pomoże – odpowie na pytania, wyjaśni istotę błędów. Dzięki takiej pomocy szybciej pójdziesz do przodu. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również sięgniecie po repetytorium maturalne z matematyki zawierające uporządkowany zbiór informacji.

Rusz głową

Nie wkuwaj regułek. Rozwiązując zadania, pogłówkuj. Po wprowadzonych w 2015 roku zmianach na maturze powinieneś wykazać się umiejętnością myślenia naukowego, korzystania z wiedzy oraz samodzielnego rozwiązywania problemów. Rozłożenie choćby jednego zadania na części pierwsze może dać więcej niż przerobienie wielu zadań bez głębszej analizy. Przed maturą zapoznaj się także z zestawem wzorów matematycznych, które będą do dyspozycji na egzaminie. Znajduje się w nich wiele informacji, które mogą pomóc Ci odnieść sukces.

Warto wiedzieć

  • Egzamin na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym – 180 minut.
  • Arkusz maturalny zawiera zadania zamknięte, otwarte krótkiej odpowiedzi i otwarte rozszerzonej odpowiedzi, które są najwyżej punktowane.
  • W arkuszach znajduje się od 20–25 zadań zamkniętych i od 8–15 zadań otwartych.
  • Możesz zdobyć maksymalnie 50 punktów.
  • Aby zdać maturę, musisz uzyskać 30% punktów.