Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Jak zapewne wiesz, od 2015 roku wszyscy maturzyści poza przedmiotami z puli obowiązkowych, zdawanymi na poziomie podstawowym, muszą z (co najmniej) jednym przedmiotem zmierzyć się na maturze na poziomie rozszerzonym. Zanim więc nadejdzie dzień egzaminu, będziesz musiał zadeklarować, na jaki dodatkowy przedmiot się zdecydowałeś. Masz problem z podjęciem decyzji? Podpowiemy Ci, czym się kierować.

Matura to przepustka

Zanim wybierzesz przedmioty, które będziesz zdawał na maturze na poziomie rozszerzonym, powinieneś przede wszystkim sprawdzić wymagania uczelni. Jeżeli już wiesz, co i gdzie chcesz studiować, dowiedz się, jakie przedmioty będą brane pod uwagę podczas rekrutacji i jaka jest waga każdego z nich (czyli przelicznik punktowy). By sprostać wymaganiom uczelni, może wystarczyć zdanie na poziomie rozszerzonym z jednego z obowiązkowych przedmiotów, ale może się też okazać, że będziesz musiał dodatkowo uczyć się dwóch albo nawet trzech przedmiotów.

Zainteresowania też się liczą

Decydując o wyborze przedmiotu dodatkowego, który będziesz zdawał na maturze na poziomie rozszerzonym, weź też pod uwagę własne zainteresowania i możliwości. Jeśli uczelnia będzie brała pod uwagę np. chemię, biologię i matematykę, a Ty akurat do biologii nigdy nie miałeś serca, wybierz chemię. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie matematyka jako przedmiot dodatkowy (pod warunkiem, że nie masz z nią większych problemów). Skoro i tak musisz się uczyć tego przedmiotu do matury, to – zamiast zakopywać się w stertach książek z innej dziedziny – zafunduj sobie nieco bardziej intensywny trening matematyczny. Możesz zapisać się na kurs maturalny z matematyki, gdzie pod okiem egzaminatora przećwiczysz wszystko, co powinieneś umieć, by zdać maturę na poziomie rozszerzonym.

Gdzie na studia?

W kwestii wyboru uczelni i kierunku kształcenia wszystko zależy od Twoich predyspozycji i planów na przyszłość. Abyś jednak mógł się zorientować, jak decydują inni, zebraliśmy dla Ciebie dane na temat najpopularniejszych kierunków studiów.

Jak wynika z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, od lat największą popularnością cieszy się informatyka. W roku 2015 kierunek ten wybrało 30 309 maturzystów, rok wcześniej 31 782, a w roku 2013 – 30 639. Bardzo dużo osób chce także studiować prawo (w roku 2014 i 2015 drugi najchętniej wybierany kierunek) i zarządzanie (w roku 2013 – drugie miejsce w TOP 10, w latach 2014 i 2015 – trzecie). Kandydaci chętnie wybierają również studia techniczne i ekonomiczne. W roku 2015 miejsca od czwartego do ósmego zajęły: ekonomia, budownictwo, mechanika i budowa maszyn, finanse i rachunkowość oraz automatyka i robotyka. Miejsca dziewiąte i dziesiąte w roku 2015 zajęły: psychologia i pedagogika. Ta ostatnia przewijała się także w rankingach z wcześniejszych lat – w latach 2012 i 2013 była czwartym najchętniej wybieranym kierunkiem.

Zobacz, jakie przedmioty powinieneś zdawać, by dostać się na jeden z popularnych kierunków:

  • informatyka – język polski, matematyka;
  • prawo – język polski matematyka, geografia, biologia;
  • ekonomia – język polski, matematyka, geografia, biologia, chemia;
  • medycyna – biologia, chemia, matematyka;
  • psychologia – język polski, matematyka, geografia, biologia, chemia;
  • pedagogika – język polski, matematyka, geografia, biologia, chemia;
  • architektura – język polski, matematyka.