Kursy maturalne | ProfiMatura

 

Pokażemy Ci, że przygotowania do matury mogą stanowić przyjemność! Na blogu  podpowiadamy, jak do egzaminu przygotować się skutecznie i zwiększyć swoje szase na zdobycie upragnionego wyniku dzięki kursom ProfiMatura.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Read More
Wszystkie posty

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Jak zapewne wiesz, od 2015 roku wszyscy maturzyści poza przedmiotami z puli obowiązkowych, zdawanymi na poziomie podstawowym, muszą z (co najmniej) jednym przedmiotem zmierzyć się na maturze na poziomie rozszerzonym. Zanim więc nadejdzie dzień egzaminu, będziesz musiał zadeklarować, na jaki dodatkowy przedmiot się zdecydowałeś. Masz problem z podjęciem decyzji? Podpowiemy Ci, czym się kierować.


Matura to przepustka

Zanim wybierzesz przedmioty, które będziesz zdawał na maturze na poziomie rozszerzonym, powinieneś przede wszystkim sprawdzić wymagania uczelni. Jeżeli już wiesz, co i gdzie chcesz studiować, dowiedz się, jakie przedmioty będą brane pod uwagę podczas rekrutacji i jaka jest waga każdego z nich (czyli przelicznik punktowy). By sprostać wymaganiom uczelni, może wystarczyć zdanie na poziomie rozszerzonym z jednego z obowiązkowych przedmiotów, ale może się też okazać, że będziesz musiał dodatkowo uczyć się dwóch albo nawet trzech przedmiotów.

Zainteresowania też się liczą

Decydując o wyborze przedmiotu dodatkowego, który będziesz zdawał na maturze na poziomie rozszerzonym, weź też pod uwagę własne zainteresowania i możliwości. Jeśli uczelnia będzie brała pod uwagę np. chemię, biologię i matematykę, a Ty akurat do biologii nigdy nie miałeś serca, wybierz chemię. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie matematyka jako przedmiot dodatkowy (pod warunkiem, że nie masz z nią większych problemów). Skoro i tak musisz się uczyć tego przedmiotu do matury, to – zamiast zakopywać się w stertach książek z innej dziedziny – zafunduj sobie nieco bardziej intensywny trening matematyczny. Możesz zapisać się na kurs maturalny z matematyki, gdzie pod okiem egzaminatora przećwiczysz wszystko, co powinieneś umieć, by zdać maturę na poziomie rozszerzonym.

Gdzie na studia?

W kwestii wyboru uczelni i kierunku kształcenia wszystko zależy od Twoich predyspozycji i planów na przyszłość. Abyś jednak mógł się zorientować, jak decydują inni, zebraliśmy dla Ciebie dane na temat najpopularniejszych kierunków studiów.

Jak wynika z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, od lat największą popularnością cieszy się informatyka. Bardzo dużo osób chce także studiować prawo i zarządzanie. Kandydaci chętnie wybierają również studia techniczne i ekonomiczne. W roku 2015 miejsca od czwartego do ósmego zajęły: ekonomia, budownictwo, mechanika i budowa maszyn, finanse i rachunkowość oraz automatyka i robotyka.

Zobacz, jakie przedmioty powinieneś zdawać, by dostać się na jeden z popularnych kierunków:

  • informatyka – język polski, matematyka;
  • prawo – język polski matematyka, geografia, biologia;
  • ekonomia – język polski, matematyka, geografia, biologia, chemia;
  • medycyna – biologia, chemia, matematyka;
  • psychologia – język polski, matematyka, geografia, biologia, chemia;
  • pedagogika – język polski, matematyka, geografia, biologia, chemia;
  • architektura – język polski, matematyka.

Chcesz dostać się na wymarzone studia? Już dziś zapisz się na kurs przygotowujący:

matematykaangielski

Autor: 

Wypełnij formularz, aby otrzymać ofertę specjalną!

 

 

Więcej wpisów:

Jak wybrać kurs maturalny z matematyki?

Matura z matematyki to nie lada wyzwanie. Przygotowania do niej muszą obejmować nie tylko sam materiał ws...
Anna Kowalska Nowak 2019-08-14 14:56:19

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Jak zapewne wiesz, od 2015 roku wszyscy maturzyści poza przedmiotami z puli obowiązkowych, zdawanymi na p...
Anna Kowalska Nowak 2019-08-14 14:34:44

Przygotowania do matury z matematyki – samemu czy w grupie?

Do sukcesu na maturze prowadzi wiele dróg. Jedni organizują sobie przygotowania samodzielnie i na kilka m...
Anna Kowalska Nowak 2019-08-14 14:25:12